16 Eylül 2017 Cumartesi

E471 (Emülgatör) Nedir? E471 İçeren Gıdalar Nelerdir? E471 Helal Mi?

 E471 (Emülgatör) Katkı Maddesi Nedir ?


E471 (Emülgatör) Nedir? E471 İçeren Gıdalar Nelerdir? E471 Helal Mi?

            Gıda ürünleri, özellikle dışarıdan alınan ve hazır halde bulunan besinler, az veya çok bir miktar katkı maddesi mutlaka içermektedir. Bu katkı maddelerinin hangi yağlardan elde edildiği ve hangi yağları içerdiği, tüketiciler için büyük önem arz etmektedir. Özellikle, E kodlu katkı maddeleri genel olarak hayvansal yağlardan elde edilen katkı maddeleridir ve bu nedenle, domuz eti içerip içermediği, helal madde olup olmadığı merak konusu haline gelmektedir. E471 de, bir gıda katkı maddesi olarak bilinmektedir.

            E471, diğer katkı maddelerinden farklı olarak, hem hayvansal yağlardan hem de bitkisel yağlardan elde edilen çeşitlerini bulmak mümkün olmaktadır. E471 (emülgatör) nedir diye merak edenler için, e471, mono ve digliseritlerden oluşan yağ asitlerine verilen addır. Bilinen bütün, bitkisel ve hayvansal yağlar 1 molekül gliserol ve 3 molekül yağ asitten meydana gelmektedir. E471 (emülgatör) nedir diye bakıldığında, e471 katkı maddesinin de diğer katkı maddelerinden farksız bir yağ yapısında olduğu görülmektedir.

 E471 (emülgatör) Katkı Maddesi Hangi Amaçlarla Kullanılmaktadır?


            E471 (emülgatör)  katkı maddesi, besinlerde birçok amaçla kullanılmaktadır. Bu kullanım amaçları şu şekilde sıralanabilir:

 -Gıdalarda bulunan yağ ve su fazını bir arada tutabilmek için kullanılır.
 -Unlu mamülleri olarak adlandırılan besinlerde, nişastanın suyunu kaybetmesini ve buna bağlı olarak unlu mamülü ürününün bayatlamasına engel olmak amacıyla kullanılır.
 -Çok zayıf kişiler için vücuda yağ takviyesi olarak da doktor önerisine bağlı olarak kullanılabilmektedir.


 E471 (emülgatör) Hangi Kaynaklardan Üretilmektedir? E471 (emülgatör) Helal Mi?


            Mono ve digliseritlerden oluşan e471 katkı maddesi, genellikle soya yağından elde edilmektedir. Bu soya yağının e471 katlı maddesi üretmekte kullanılabilmesi için hidrojenle muamele edilmesi yani hidrojenize edilmiş olması gerekmektedir. Soya yağından farklı olarak, kimi zaman hayvansal yağlardan da elde edildiği görülebilmektedir. Hayvansal yağlardan elde edilen e471 katkı maddesi, içerisinde domuz yağı bulunabilme ihtimalini akla getirmektedir.

            Domuz yağı kullanma konusunda hassasiyet gösteren ve bu yüzden de e471 helal mi diye düşünen kişilerin, muhakkak aldıkları ürünün üzerinde domuz yağı ve buna bağlı katkı maddeleri içermez yazmasına dikkat etmeleri gerekmektedir. e471 helal mi diye merak eden tüketiciler için bu uyarıya dikkat etmek son derece önemlidir. Eğer üzerinde domuz yağı ve buna bağlı katkı maddeleri içermez ibaresi yer alıyorsa bu, o e471 katkı maddesinin hayvansal yağlardan değil de bitkisel yağlar kullanılarak elde edildiğini göstermektedir. Bu durum da İslami açıdan helal olmayan bir gıda içermediği anlamına gelmektedir.

 E471 (emülgatör) Katkı Maddesi İçeren Gıdalar Hangileridir?


            E471 katkı maddesi birçok besinin içeriğinde yer almaktadır. Özellikle yüksek kalori, yağ ve enerji içeren besinlerde e471 kodlu katkı maddesini bulmak mümkün olmaktadır. Buna bağlı olarak e471 (emülgatör) içeren gıdalar maddeler halinde şöyle sıralanabilir:

 - Pastalarda kullanılan kremalar ve UHT kremalarda,
 -Bazı dondurmalarda (Genellikle açık dondurmalarda),
 -Hazır toz çorbaların ve toz patates pürelerinin bazılarında,
 -Gofret tarzı çikolatalarda,
 -Hazır pudingler veya hazır sıcak çikolata ve benzeri karışımlarda,
 -Bazı hazır margarinlerde,
 -Unlu mamüllerinin birçoğunda.

            Bu sayılan gıda ürünleri en çok e471(emülgatör)  içeren gıdalar arasında yer almaktadır. Bu ürünlerin yanı sıra e471 katkı maddelerinin yer aldığı farklı gıda ürünleri ve besinler de bulunmaktadır. Hayvansal yağlardan elde edilen e471 katkı maddeleri kullanılmak istenmiyorsa, bitkisel yağlardan (en çok soya yağı) elde edilmiş e471 katkı maddesinin kullanılması gerekmektedir. Bunun için ürün içeriğine dikkat edilmesi ve domuz yağı içermez ibaresi bulunup bulunmadığının mutlaka kontrol edilmesi gerekmektedir. Bunun dışında e471 katkı maddesinin, sağlık açısından herhangi bir olumsuz etkisi bulunmamaktadır.

0 yorum: